Рецепція: 066 817-11-73, Ресторан: 068 253-72-12

Зворотній дзвінок
  1. Контактний телефон*
    Вкажіть вірний номер
  2. *
    Invalid Input

Його Імператорська та Королівська Величність Франц Йосиф IЙого Імператорська та Королівська Величність Франц Йосиф I

Правління Першого імператора Австро-Угорщини тривало 68 років і справило величезний вплив на всі народи, що входили до монархії Габсбургів. В ході австрійської революції 1848 року його дядько зрікся престолу, а батько відмовився від права спадщини, і 18-річний Франц Йосиф опинився на чолі багатонаціональної держави Габсбургів.

Його Імператорська та Королівська Величність Франц Йосиф I, Божою милістю імператор австрійський, апостольний король угорський, король богемський, король ломбардський та венеційський, далматський, хорватський, славонський, Галичини й Володимерії та іллірійський, король єрусалимський  народився 18 серпня 1830 року у місті Лаксенбург. Його матір, принцеса Софія, дала сину прекрасну і продуману освіту. Він добре знав і вільно спілкувався французькою,  англійською і латиною, а такою угорською, італійською, польською та чеською мовами. Особливу увагу приділяли військовим наукам, тому Франц Йосиф I вирізнявся дисциплінованістю та любов’ю до порядку. Його освіту перервала революція 1848 року, внаслідок якої його дядько, Фердинанд, зрікся престолу. Багатонаціональну імперію Габсбургів очолив вісімнадцятирічний  Франц Йосиф I.

Австрійська імперія того часу переповнена соціальними та національними протиріччями. Головним своїм завданням в ці роки монарх бачить створення єдиної централізованої держави, в якій би стирались межі різних земель, що входили до складу імперії. Планувалась єдина адміністративна, судочинна, митна системи, уніфіковані фінанси, податки та освіта. З часом, під тиском зовнішніх факторів, таких як постійні війни з сусідами за контроль над територіями, та внутрішніх факторів, таких як зростання ваги національних рухів всередині імперії, він відмовився від цієї політики.

Ставлення Франца Йосифа I до Галичини було неоднозначним. На початку свого правління він досить прихильно ставився до українців, відзначаючи їхню лояльність до Габсбургів. Проте скасування Конституції 1851 року призвело до сповільнення політичного життя українців. Наступні 15 років відзначились зростанням впливу польської шляхти та її домінуванням на Галичині. В 1866 польська мова стала урядовою, місцева адміністрація, судочинство та керівництво освітою знаходились в руках польської шляхти. І хоча монарх спробував досягнути компромісу між поляками і українцями, повністю реалізувати національне примирення завадила Перша Світова війна. Монарх помер 21 листопада 1916 року від запалення легень.  Таким чином доля приховала від його очей крах Австро-Угорської  імперії.

Особисте життя

Франц Йосиф I від природи мав досить веселу вдачу та любив спілкуватись із людьми. Він називав себе «монархом старої школи». Не любив телефони, ліфти, друкарські машинки, і з великою неохотою провів у палац електрику. Добре тримався в сідлі та захоплювався полюванням. Свого першого зайця Франц Йосиф I вполював у 1848 році, за декілька днів після коронації.

Особисте життя монарха склалось досить трагічно. Його дружина, імператриця Єлизавета, за декілька років після одруження охолола до чоловіка, майже не жила в Австрії та не приймала участь у вихованні їхнього сина.  Єдиний нащадок імператора кронпринц Рудольф наклав на себе руки в 1889 році.

Цікаві факти

  • В 1838 році на площі, що тепер носить ім’я митрополита А. Шептицького, були встановлені постамент і бронзовий пам’ятник Францу Йосифу I. На межі 1920 року за наказом польського військового коменданта пам’ятник знищили. Постамент знесли 1928 року.  Пам’ятник цісарю простояв у нашому місті 81 рік.
  • В 1873 році австрійська полярна експедиція відкрила невідомий на той час архіпелаг у Північному Льодовитому океані. Він отримав назву «Земля Франца-Йосифа».